Ühingust

Liikmed
Ajalugu
Juhtorganite kooseisud
Juhtorganite otsused

Uudised

Ametiühingu uudised
Energeetika sektor
Laiast maailmast
Tööturg ja statistika EAKLi INFOLEHT

Dokumendid

Põhikiri
Tegevuskava
Metoodilised materjalid
Fondide põhikirjad
Kollektiivlepingud

Noored

Üritused

Pildigalerii

Suured tegijad

Siin tutvustame, teile inimesi, kes suuremal voi vähemal määral on teinud midagi märkimisväärset maailma AÜdes.

AÜ ajalugu

Siit leiad infot AÜ ajaloo kohta ja ülevaade peamistest sündmustest, mis on AÜga aset leidnud.

Viimased uudised.

- Kollektiivlepingutega seotud töötülid Eesti Energia AS kontsernis annavad tööd Riiklikule lepitajale

- Toimus Narva energeetikute esindajate koosolek

- Energeetikatöötajate Ametiühingute Liit korraldas piketi

Mehhiko tööliste pöördumine EEAÜLi poole

Tere,

Kirjutan Teile kui Eesti energeetikatöötajate ametiühingute liidu esimehele:

olen ametiühingutest ja üldisest tööpoliitikast üpris kaugel püsinud, niisiis võib-olla kirjutan valele isikule ja ega ma teagi, kuidas ametiühingutevaheline solidaarsus rahvusvaheliselt töötab, aga: praegu oleks hea hetk Mehhiko energeetikatöötajatele toetust avaldada ja võib ka näiteks teie kodulehel avaldada, mis juhtus.

Põhiline osa asjalikust ja neutraalsest teabest on hispaania keeles, ingliskeelse kokkuvõtte toimunust leidsin siit: http://edition.cnn.com/2009/WORLD/americas/10/11/mexico.utility.company.raid/index.html
ja siit: http://www.daylife.com/topic/Luz_y_Fuerza_del_Centro

Seal on esitatud pigem valitsuse nägemus, aga juhuste kokkulangemise tõttu olen väga hästi kursis ametiühingu ja töötajate poolega ning saan väikse ülevaate anda.

Luz y Fuerza del Centro töötajate ametiühing SME oli üks Ladina-Ameerika tähtsamaid vasakpoolseid ametiühinguid. Siin Mehhikos on suurem osa ametiühinguid valitsuse kontrolli all, kuid SME on juba ajalooliselt erandlik olnud - asutatud revolutsiooni ajal 1914. aastal, algusest peale töötajate õiguste eest väljas, varem lausa marksistlike põhimõtetega. Iga kahe aasta tagant uuendasid nad riigiga kollektiivlepingut, ülejäänud ametiühingud ootasid, kuni SME järjekordse madistamise lõpetas, ja läksid siis SME võidetu alusel oma lepinguid uuendama.

Luz y Fuerza tegutses Mexico Citys ja mõnedes selle ümbruse osariikides, ülejäänud riigi elektriga tegeleb teine elektrifirma, CFE. CFE ametiühing on nn "valge ametiühing" ehk siis valitsuse kontrolli all. Teine asi veel, LyF kuulus nö rahvale ehk oli puhtalt Mehhiko riigi omanduses, aga CFE omanikud on osalt rahvusvahelised kontsernid, Hispaaniast, USA-st jne. Niisiis oli LyF pinnuks silmas mitmes mõttes - see oli ees elektrimajanduse privatiseerimisel, samuti oli too ametiühing tugev ning sõltumatu, veel hullem - demokraatlik. "Valgetes ametiühingutes" siin püsib sama juht võimul 10 aastat ja rohkemgi, aga LyF puhul valiti iga kahe aasta tagant demokraatlikult uus juht.

LyF peamine probleem oli korruptsioon, päris paljud töötajad tegelesid kahjuks altkäemaksude võtmisega jm - see oli üks asju, millest riik sai kergest kinni võtta. Samal ajal töötas LyF üsna kiviaegse varustusega, riik keeldus tehnoloogia uuendamisse investeerimast ja nii on osad alajaamad sellises seisus, et tõesti ainult eluaeg selle peal töötanud inimesed suudavad neid veel töös hoida; ülevõtmise käigus toimuski see, et teise kompanii inimesed pole mõnda jaama siiani suutnud tööle saada, kuna nad lihtsalt ei oska nii vana tehnikaga midagi teha.

LyF sulgemine käis nii: paari nädala eest hakati riigi poolt muda keerutama. Riik teatas, et ametiühingu uusim juht on valitud pettusega ja tuleb uued valimised korraldada. Siis äkitselt möödunud laupäeva öösel kell 23 saatis president föderaalpolitsei kõiki LyF kontoreid ja varasid üle võtma, ilma igasuguse eelneva hoiatuseta, oma volitusi ületades, põhiseadust rikkudes (juristide sõnul vähemalt kolme põhiseaduse punkti). Töö anti kohe üle teisele kompaniile. Samuti külmutati kohe ametiühingu pangakontod, nii et ametiühing jäi ressurssideta. Sõna otseses mõttes üleöö jäi tööta ca 45-46 000 inimest. Presidendil oleks kõigepealt vaja olnud kohaliku parlamendi ekvivalendi toetust, aga mingit hääletust ei toimunud. Küll algas kohe propagandasõda, presidendi kõned, kui raske, aga möödapääsmatult vajalik see otsus oli jne.

Täna (15. oktoobril 2009) toimub Mexico Citys suur demonstratsioon, oodatakse vähemalt 100 000 osalejat: LyF ametiühing, paljud teised vabamad ametiühingud, üliõpilased, zapatistad (indiaanlaste geriljaliikumine); oma toetust on avaldanud muud Ladina-Ameerika energeetikatöötajate ametiühingud. Demonstratsioonile ma ei saa ise minna, kuna olen siin lapsega, aga mõtlesin, et midagi saaksin siiski teha - Eestisse kirjutada, mis siin toimub, ja ehk Eesti ametiühing saaks vähemalt siiapoole moraalset toetust avaldada. On ju sarnased asjad (kuigi mitte nii radikaalsed) toimumas Eestiski. Olen üsna kindel, et vastupanuliikumine jätkub siin veel mõnda aega, ehkki president (kelle selja taga on raha: võimu- ja ärieliit) on kindlalt deklareerinud, et midagi tagasi ei muudeta.

 

Lugupidamisega
Anni Oja