Ühingust

Liikmed
Ajalugu
Juhtorganite kooseisud
Juhtorganite otsused

Uudised

Ametiühingu uudised
Energeetika sektor
Laiast maailmast
Tööturg ja statistika EAKLi INFOLEHT

Dokumendid

Põhikiri
Tegevuskava
Metoodilised materjalid
Fondide põhikirjad
Kollektiivlepingud

Noored

Üritused

Pildigalerii

Suured tegijad

Siin tutvustame, teile inimesi, kes suuremal voi vähemal määral on teinud midagi märkimisväärset maailma AÜdes.

AÜ ajalugu

Siit leiad infot AÜ ajaloo kohta ja ülevaade peamistest sündmustest, mis on AÜga aset leidnud.

Viimased uudised.

- Kollektiivlepingutega seotud töötülid Eesti Energia AS kontsernis annavad tööd Riiklikule lepitajale

- Toimus Narva energeetikute esindajate koosolek

- Energeetikatöötajate Ametiühingute Liit korraldas piketi

Prantsusmaal võetakse firmajuhte pantvangi

Oma töökoha pärast kartvad Prantsuse töölised on viimastel nädalatel asunud oma ülemusi pantvangistama. Ebaseaduslik taktika on kentsakal kombel võitnud poolehoidu nii rahva kui ka poliitikute seas.
Séquestration (sekvesteerimine ehk vara arestimine) ehk rahvakeeles bossirööv vältab üldjuhul päeva või kaks, kirjutas Briti ajaleht The Times. Esmalt hõivavad töölised hoone, ei luba bossidel majast lahkuda, tellivad ohtralt pitsat (mõnel juhul jagavad seda ka bossidega) ja jäävad ootama, kuni firma juhtkond on nõus neile mööndusi tegema. Seejärel pantvangid vabastatakse. Politsei hoiab viisakalt distantsi.
Seni viimase bossiröövi korraldasid möödunud teisipäeval Prantsusmaa idaosas Bellegarde-sur-Valserine’is asuva liimitehase töölised, kes võtsid pantvangi kolm Briti firmajuhti. Alluvad olid juhtkonna peale pahased, kuna viimased tahavad tehase sulgeda ja seal töötavad 68 inimest koondada.
Kui ametiühingu kõnelused tööandjatega koondamise osas tulemuseta lõppesid, lukustasid töölised firmajuhid kontorisse ja lubasid neil lahkuda alles päev hiljem. Ehkki pantvangidel lubati oma tehases vabalt ringi liikuda, keelati neil sealt lahkuda. Kleeplinte ja liimikilesid valmistava vabriku sissepääs blokeeriti veoautoga.
Bossiröövid on Prantsusmaal muutunud üha tavalisemaks. Viimase kuu jooksul on neid ette tulnud viiel korral, aresti alla on võetud veoautoettevõtte Caterpillari, kontoritooteid valmistava 3M’i, tehnoloogiahiiu Sony ja kummitootja Michelini bosse.
Ärevaid hetki pidi kogema ka moefirma Gucci miljardärist juht Francois-Henri Pinault, keda kümned demonstrandid üle-eelmisel nädalal tund aega Pariisis tolle autos kinni hoidsid. Meeleavaldajad protestisid nõnda kavandatava koondamislaine vastu. Pinault pääses alles pärast seda, kui märulipolitsei vihase rahva laiali ajas.
Tööliste proaktiivset taktikat on üldiselt krooninud edu. Nii 3M’i kui liimitehase juhtumi järel olid firmajuhid nõus koondamiste osas uusi läbirääkimisi pidama. Koondamishüvitiste suurust nõustus üle vaatama ka Sony. Caterpillari intsident ärgitas poliitikuid tegema avaldusi, milles nad lubasid tehases ohtu sattunud 700 töökohta päästa.
Mure kasvava töötuse pärast (veebruaris oli tööta 8,3 protsenti tööjõust) on viimastel kuudel toonud tänavatele meelt avaldama miljoneid prantslasi, kes peavad töökohtade kadumise süüks eeskätt president Nicolas Sarkozy valitsust. Riigipea vastaste arvates on valitsus pööranud liiga suurt tähelepanu pankade ja ettevõtete abistamisele ning eiranud töötajate kurba saatust.
Bossiröövid paistavad imponeerivat üllatavalt suurele hulgale prantslastest. Möödunud nädalal ajalehes Le Parisien avaldatud küsitluse kohaselt on ülemuste pantvangistamise poolt 45 protsenti rahvast. Vastu oli 50 protsenti.
Rahva meeleolult on kasu lõigata üritanud ka poliitikud. Näiteks märkis sotsialistide presidendikandidaat viimastel valimistel Ségolène Royal hiljuti, et kuigi kaaskodanikult vabaduse äravõtmine on ebaseaduslik, esineb aegu, mil töölised peavadki purustama «täieliku ebaõigluse barjääre».

Postimees 13.04.2009