Ühingust

Liikmed
Ajalugu
Juhtorganite kooseisud
Juhtorganite otsused

Uudised

Ametiühingu uudised
Energeetika sektor
Laiast maailmast
Tööturg ja statistika EAKLi INFOLEHT

Dokumendid

Põhikiri
Tegevuskava
Metoodilised materjalid
Fondide põhikirjad
Kollektiivlepingud

Noored

Üritused

Pildigalerii

Suured tegijad

Siin tutvustame, teile inimesi, kes suuremal voi vähemal määral on teinud midagi märkimisväärset maailma AÜdes.

AÜ ajalugu

Siit leiad infot AÜ ajaloo kohta ja ülevaade peamistest sündmustest, mis on AÜga aset leidnud.

Viimased uudised.

- Kollektiivlepingutega seotud töötülid Eesti Energia AS kontsernis annavad tööd Riiklikule lepitajale

- Toimus Narva energeetikute esindajate koosolek

- Energeetikatöötajate Ametiühingute Liit korraldas piketi

Elektrihinnatõus pöördus languseks

Uuel aastal hakkab Eesti Energia elektrihind käima üles-alla nagu Andrus Värniku odaviskekaar, samas osutus firma plaanitud hinnatõus sõltumatu analüüsi järel hoopis hinnalanguseks.

Esmalt tõuseb elektrihind jaanuaris aktsiisi tõttu, siis langeb märtsis ja kerkib uuesti juunis. Hinnaaeroobika põhjuseks on energiaturuinspektsiooni eilne otsus, et Eesti Energia peab alandama tuleva aasta 1. märtsist võrgutasusid.

Pärast aastaid kestnud lõputut elektrihinnatõusu võiks seega olla tegu esimese langusega – kui elektriaktsiis oma kümnist ei nõuaks.

Kummaline viga

«Eesti Energia hirmutas tarbijat 25-protsendise hinnatõusuga, seda ei tule,» kommenteeris energiaturuinspektsiooni juht Märt Ots.

Eile Otsa allkirja saanud otsus alandab jaotusvõrgu hinda viis protsenti. Algul tahtis Eesti Energia jaotusvõrgu hinda tõsta ligi viis protsenti. Koos kõikide maksutõusudega ihkas Eesti Energia 1. märtsist 163-sendist kilovatt-tunni hinda.

Kui Postimees palus Eesti Energial eile kommenteerida, miks viieprotsendine tõus viieprotsendiseks languseks pöördus, vastas firma pressiesindaja, et tegu oli arvutusveaga.

«See võib tunduda väheusutav, aga me tegime hinnatõusu taotluses arvestusliku vea,» märkis Eesti Energia tütarfirma OÜ jaotusvõrk pressiesindaja Kristjan Hamburg.

Suured plaanid

Fortum Elektri juht Märt Jemmer märkis, et ka nende võrkudes Läänemaal ja Viimsis odavneb uuel aastal elektriülekande hind.

«Võrgutasude vähenemine on siiski marginaalne,» märkis Jemmer. «Elektri ülekandetasud peaksid tõusma kiiremini, kui energiaturuinspektsioon lubaks, sest ehitushinnad on väga palju tõusnud.»

Eesti Energia juhid hoidusid otsesõnu inspektsiooni kritiseerimast. Otsa sõnul alaneb hind elektrikadude vähenemise tõttu. Energiafirma on võtnud endale ülesande kahandada kadusid 2010. aastaks seitsme protsendini.

Otsa sõnul nõuab see eesmärk energiafirmalt suurt pingutust – praegu on kadude protsent 8,45. Oma osa annavad sihi saavutamisel elektrinäitude kauglugemisseadmed.

Lisaks toidab energiafirmat kiire energiatarbimise kasv – Ots arvestab oma sõnul hinna kooskõlastamisel, et tarbimine kasvab kolm protsenti aastas. Head tulu teenib Eesti Energia ka elektritransiidilt, vahendades Vene elektrit läbi Estlinki Soome.

Samas märkis Ots, et ülekandetasude alanemise sööb ära elektriaktsiis ja taastuvelektri kasvav toetus. Inspektsiooni hinnangul maksame järgmisel aastal iga kilovatt-tunni pealt 3,75 senti rohelise elektri tootjate kaukasse.

Hoolimata tõigast, et elektrihind jaotusvõrgus langeb, investeerib energiakompanii rohkem kui varem.

Jaotusvõrku panustab Eesti Energia kolme aastaga ligi neli miljardit ja põhivõrku sama aja jooksul poolteist miljardit krooni.

Otsa kinnitusel peab Eesti Energia lähiajal uuendama Tartu ja Tallinna alajaamu ning kontrollima maakaableid, et edaspidi vältida ulatuslikke katkestusi suurtes linnades.

Palkasid lubab inspektsioon energiafirmal tõsta kümme protsenti aastas, märkis Ots.

Ministrid ei mõjutanud

Kui Eesti Energia hinnatõusu taotluse esitas, ründas seda teravalt peaminister Andrus Ansip. Eile kinnitas Ots, et poliitikud pole talle survet avaldanud. «Mind pole ükski minister ühtki otsust tegema sundinud,» lausus Ots.

Edaspidi tõotavad põhiliseks muutuste mootoriks kujuneda põlevkivi hinna tõus ja Narva jaamade taotlused, mida inspektsioon alles hakkab kooskõlastama.

Kõige varem jõustub uus hind 1. juunil 2008 ja maksimaalselt on see siis kokku 146 senti kilovatt-tunni eest. Tegelikult võib hinnatõus osutuda väiksemaks – juhul kui inspektsioon Eesti Energia taotlust kärbib.

Postimees